Особливості відкритих закупівель

Відкриті закупівлі через електронні портали з акредитацією платформ публічних закупівель Prozorro, по суті, є центральною базою даних та інтегрованими з нею майданчиками. Фактично, це джерела, з яких учасники публікують оголошення про те, що їм потрібно придбати.

Незважаючи на те, що Закон про публічні закупівлі не визначає закінчення строку складання договору за результатами переговорної закупівлі, на останній день підписання буде 35 або 20 днів з дня оголошення повідомлення про бажання підписати такий договір. Якщо цього не відбувається, клієнт зобов’язаний скасувати договірну операцію купівлі-продажу.

Здійснення державних закупівель

Для формування та реалізації процесів закупівлі замовник організовує тендерний комітет (комітети) або призначає уповноважену особу (особи). Тут потрібно керуватися орієнтовним нормативним документом про тендерний комітет або уповноваженою(ими) особою(ами), затвердженим наказом Мінекономрозвитку.

Особа (особи), уповноважена (уповноважені) виконувати свою роботу на підставі укладеного з клієнтом трудового договору або за місцезнаходженням клієнта. Замовник має право ввести до штатного розпису підрозділ «Займання посади державних закупівель» та визначити особу, яка буде займати цю посаду, відповідальну за оголошення та проведення процедур закупівель. Тобто особою, наділеною повноваженнями щодо державних закупівель. Голова, секретар та інші члени тендерного комітету та відповідальні особи мають право проходити курси з оголошення та проведення закупівель.

Коли можуть не допустити до тендерів?

Так, у частині першій статті 38 Законодавчого акту про публічні закупівлі передбачено, що за невиконання встановлених цим Законом та нормативно-правових актів, підготовлених відповідно до цього Закону, учасники тендеру комітет від замовника, уповноважені особи наділені повноваженнями установи та організації, що здійснюють казначейське обслуговування за бюджетними коштами (обслуговування), несуть відповідальність відповідно до Закону України.

Стаття Закону містить розширений перелік злочинів, про вчинення яких посадові особи контролюючих органів мають право скласти адміністративний протокол. Подібними порушеннями є:

 • закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування процедур закупівлі, встановлених Законом;
 • оцінка заявок конкурсних аукціонів (кваліфікаційних заявок), тендерних пропозицій не за параметрами та методом оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних аукціонів (кваліфікаційних заявок), тендерних пропозицій, наявних у документах конкурсних торгів;
 • завершення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем тендеру, за вартістю та обсягом, що не збігаються з вимогами тендерної документації (кваліфікаційної документації), тендерної документації;
 • відмова в розголошенні або порушення вимог щодо розголошення інформації про закупівлю відповідно до норм та положень Закону;
 • відмова в наданні інформації, документів та матеріалів за обставин, передбачених законодавством.

За аналогічних порушеннях розроблено штраф у розмірі від 11 900 до 17 000 грн. При повторному вчиненні порушення протягом року після накладення адміністративного стягнення розмір штрафу буде ближче дорівнювати сумі від 17 000 до 25 000 гривень.

Відмова від участі у тендері

Державний орган неодмінно попросить замовника підтвердити відсутність підстав для відмови у задоволенні вашої пропозиції. Якщо вони є, то клієнт має право відмовитися. Основні причини відмови визначені статтею «Про державні закупівлі». Сьогодні їх легко знайти в електронному вигляді на сайті подання пропозицій. Ось список основних причин:

 1. Вчинення протиправних дій з корисливих цілей.
 2. Вчинення економічних злочинів (антиконкурентних дій).
 3. Вчинення протиправних дій, пов’язаних з корупцією.
 4. Вчинення правопорушень, пов’язаних із використанням праці неповнолітніх або торговців людьми.
 5. Заборгованість зі сплати різних зборів і податків.
 6. Якщо щодо фізичної або юридичної особи застосовано процедуру банкрутства.
 7. Інші протиправні дії.

Якщо ви вивчили всі особливості прийняття участі у торгах, та бажаєте прийняти участь у торгах землею, перейдіть на сайт Української енергетичної біржі https://sale.ueex.com.ua/news/aukciony-po-zemli-startuyutq-nezabarom-na-majdanchyku-tov-ueb та дізнайтесь більше про земельні аукціони. Сайт гарантує відкритість та прозорість торгів. За процесом проведення торгів спостерігають громадські діячі, тому не варто боятися бути обманутим.