Електронні торги в Україні: що варто знати про них

Продаж держмайна в Україні вже декілька років здійснюється через електронні торги. Це розпочалося зі створення системи Прозорро.Продажі, яка була націлена на те, щоб легалізувати ринок держмайна та зробити його більш прозорим та контрольованим.

Згодом до системи була приєднана ще одна категорія – комерційні торги, на яких продавати своє майно можуть приватні підприємства. Дізнатися більше цікавого на цю тему можна на сайті Української універсальної біржі sale.uub.com.ua.

Електронні майданчики для проведення торгів

Із-за того, що в самій системі Прозорро немає функціоналу для проведення торгів, цим зайнялися ЕТМ – електронні торгівельні майданчики, що акредитовані цією системою. Ці майданчики конкурують між собою, хоч і надають однакові послуги по одним і тим самим тарифам. Відрізняються ЕТМ між собою лише зручністю користування сайтом та консультаційними послугами. Тому при виборі маркетплейсу потенційні покупці зазвичай звертають увагу саме на ці критерії.

Як проходять онлайн торги

Електронні аукціони проводяться в назначений системою час. Вони проходять в 3 етапи. Перший етап починається з того, що потенційні покупці (учасники торгів) роблять свої початкові ставки. Їх ставки не можуть бути меншими за початкову вартість лоту. Кожна наступна ставка повинна бути більшою за попередню, при цьому слід притримуватися кроку аукціону.

Переможцем торгів стане той учасник ставка якого по результатам третього раунду виявилася найбільшою. З цією особою чи підприємством продавець буде підписувати електронний договір купівлі-продажу. Для цього переможцю необхідно своєчасно сплатити повну вартість лоту з урахуванням гарантійного та реєстраційного внесків.

Реєстраційний внесок – це винагорода електронному торгівельному майданчику, яка розраховується у відсотковому розмірі відносно вартості лоту. Гарантійний внесок – це забезпечення, що підтверджує серйозність намірів покупця стосовно придбання лоту. Почитати більше про особливості проведення онлайн торгів та правила участі в них можна тут https://sale.uub.com.ua/about.aspx.

Що ще варто знати

Для участі в аукціоні потенційному покупцеві необхідно буде надіслати працівникам торгівельного майданчику пакет документів для перевірки. Перелік необхідних документів буде відображений в умовах щодо лоту. Якщо перевірка документів виявить невідповідність або помилки, то договір купівлі-продажу підписаний не буде. В цьому разі право на придбання лоту перейде наступному учаснику, цінова пропозиція якого була другою по величині. Таким чином, якщо вам не вдалося перемогти на торгах, не слід відразу покидати аукціон. Якщо попереднього учасника буде дискваліфіковано, то ви зможете зайняти його місце.

В будь-який час зареєстровані учасники можуть задавати питання кваліфікований менеджерам сайту ЕТМ. Також вони можуть розраховувати на професійний юридичний супровід під час підписання угоди купівлі-продажу.